| Sign In | Join Free | My futurenowinc.com |
|
Brand Name : original
Model Number : TPS25221DBVR
Certification : original
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : negotiation
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 100,000
Delivery Time : 1-3working days
Packaging Details : carton box
Accuracy : ±6%
Voltage - Input : 2.5V ~ 5.5V
Current - Output : 2A
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type : Surface Mount
Supplier Device Package : SOT-23-6
TPS25221DBVR Current Switch Regulator 2A SOT-23-6 ±6% 2.5V ~ 5.5V
Specifications of TPS25221DBVR
| TYPE | DESCRIPTION |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Power Management (PMIC) | |
| Current Regulation/Management | |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Cut Tape (CT) | |
| Function | Current Switch |
| Sensing Method | - |
| Accuracy | ±6% |
| Voltage - Input | 2.5V ~ 5.5V |
| Current - Output | 2A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Supplier Device Package | SOT-23-6 |
| Base Product Number | TPS25221 |
Features of TPS25221DBVR
• 2.5-V to 5.5-V VOPERATING
• Pin-to-Pin with TPS2553
• 2-A ICONT_MAX
• 0.275-A to 2.7-A Adjustable ILIMIT (±6.5% at 1.7 A)
• 70-mΩ (typical) RON
• 1.5-µs Short Circuit Response
• 8-ms Fault Reporting Deglitch
• Reverse Current Blocking (when disabled)
• Built-In Soft Start
• UL 60950 and UL 62368 Recognition
• 15-kV ESD Protection per IEC 61000-4-2 (with external capacitance)
Introduction of TPS25221DBVR
• USB Ports/Hubs, Laptops, Desktops
• HDTV
• Set Top Boxes
• Optical Socket Protection

|
|
TPS25221DBVR Current Switch Regulator 2A SOT-23-6 ±6% 2.5V ~ 5.5V Images |