| Sign In | Join Free | My futurenowinc.com |
|
Brand Name : original
Model Number : TMS320F28377DZWTQ
Certification : original
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : negotiation
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 100,000
Delivery Time : 1-3working days
Packaging Details : carton box
Core Processor : C28x
Core Size : 32-Bit Dual-Core
Speed : 200MHz
Connectivity : CANbus, EBI/EMI, I²C, McBSP, SCI, SPI, uPP, UART/USART, USB
Number of I/O : 169
Program Memory Size : 1MB (512K x 16)
RAM Size : 102K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.14V ~ 3.47V
TMS320F28377DZWTQ C28x Automotive Functional Safety Microcontroller IC 32-Bit
Specifications of TMS320F28377DZWTQ
| TYPE | DESCRIPTION |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Embedded | |
| Microcontrollers | |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Delfino™, Functional Safety (FuSa) |
| Package | Tray |
| Core Processor | C28x |
| Core Size | 32-Bit Dual-Core |
| Speed | 200MHz |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I²C, McBSP, SCI, SPI, uPP, UART/USART, USB |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 169 |
| Program Memory Size | 1MB (512K x 16) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | - |
| RAM Size | 102K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.14V ~ 3.47V |
| Data Converters | A/D 24x12b, 12x16b; D/A 3x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 337-LFBGA |
| Supplier Device Package | 337-NFBGA (16x16) |
| Base Product Number | TMS320 |
Features of TMS320F28377DZWTQ
• Dual-core architecture
– Two TMS320C28x 32-bit CPUs
– 200 MHz
– IEEE 754 single-precision Floating-Point Unit (FPU)
– Trigonometric Math Unit (TMU)
– Viterbi/Complex Math Unit (VCU-II)
• Two programmable Control Law Accelerators (CLAs)
– 200 MHz
– IEEE 754 single-precision floating-point instructions
– Executes code independently of main CPU
• On-chip memory
– 512KB (256KW) or 1MB (512KW) of flash (ECC-protected)
– 172KB (86KW) or 204KB (102KW) of RAM (ECC-protected or parity-protected)
– Dual-zone security supporting third-party development
– Unique identification number
• Clock and system control
– Two internal zero-pin 10-MHz oscillators
– On-chip crystal oscillator
– Windowed watchdog timer module
– Missing clock detection circuitry
• 1.2-V core, 3.3-V I/O design
• System peripherals
– Two External Memory Interfaces (EMIFs) with ASRAM and SDRAM support
– Dual 6-channel Direct Memory Access (DMA) controllers
– Up to 169 individually programmable,multiplexed General-Purpose Input/Output (GPIO) pins with input filtering
– Expanded Peripheral Interrupt controller (ePIE)
– Multiple Low-Power Mode (LPM) support with external wakeup
• Communications peripherals
– USB 2.0 (MAC + PHY)
– Support for 12-pin 3.3 V-compatible Universal Parallel Port (uPP) interface
– Two Controller Area Network (CAN) modules (pin-bootable)
– Three high-speed (up to 50-MHz) SPI ports (pin-bootable)
– Two Multichannel Buffered Serial Ports (McBSPs)
– Four Serial Communications Interfaces (SCI/UART) (pin-bootable)
– Two I2C interfaces (pin-bootable)
Application of TMS320F28377DZWTQ
• Medium/short range radar
• Traction inverter motor control
• HVAC large commercial motor control
• Automated sorting equipment
• CNC control
• AC charging (pile) station
• DC charging (pile) station
• EV charging station power module
• Energy storage power conversion system (PCS)
• Central inverter
• Solar power optimizer
• String inverter
• Inverter & motor control
• On-board (OBC) & wireless charger
• Linear motor segment controller
• Servo drive control module
• AC-input BLDC motor drive
• DC-input BLDC motor drive
• Industrial AC-DC
• Three phase UPS

|
|
TMS320F28377DZWTQ C28x Automotive Functional Safety Microcontroller IC 32-Bit Images |