| Sign In | Join Free | My futurenowinc.com |
|
Brand Name : original
Model Number : LM5119PSQX/NOPB
Certification : original
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : negotiation
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 100,000
Delivery Time : 1-3working days
Packaging Details : carton box
Number of Outputs : 2
Output Phases : 2
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 5.5V ~ 65V
Frequency - Switching : 50kHz ~ 750kHz
Synchronous Rectifier : yes
Clock Sync : no
Control Features : Enable, Frequency Control, Ramp, Soft Start
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
LM5119PSQX/NOPB Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC
Specifications of LM5119PSQX/NOPB
| TYPE | DESCRIPTION |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Power Management (PMIC) | |
| Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators | |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Cut Tape (CT) | |
| Function | Step-Down |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Input (Max) | 42V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.285V |
| Voltage - Output (Max) | 37V |
| Current - Output | 5A |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-7 Thin |
| Supplier Device Package | TO-263-7 Thin |
| Base Product Number | LM22678 |
Features of LM5119PSQX/NOPB
• Emulated Peak Current Mode Control
• Wide Operating Range (5.5 V to 65 V)
• Easily Configurable for Dual Outputs or Interleaved Single Output
• Robust 3.3-A Peak Gate Drive
• Switching Frequency Programmable to 750 kHz
• Optional Diode Emulation Mode
• Programmable Output from 0.8 V
• Precision 1.5% Voltage Reference
• Programmable Current Limit
• Hiccup Mode Overload Protection
• Programmable Soft-Start
• Programmable Line Undervoltage Lockout
• Automatic Switch-Over to External Bias Supply
• Channel2 Enable Logic Input
• Thermal Shutdown
• Leadless 32-Pin WQFN Package
Introduction of LM5119PSQX/NOPB
• Industrial DC-DC Motor Drivers
• Telecom: Servers and Routers

|
|
LM5119PSQX/NOPB Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC Images |