| Sign In | Join Free | My futurenowinc.com |
|
Brand Name : original
Model Number : SN74AHC541QPWRQ1
Certification : original
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : negotiation
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 100,000
Delivery Time : 1-3working days
Packaging Details : carton box
Logic Type : Buffer, Non-Inverting
Number of Elements : 1
Number of Bits per Element : 8
Output Type : 3-State
Current - Output High, Low : 8mA, 8mA
Voltage - Supply : 2V ~ 5.5V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type : Surface Mount
SN74AHC541QPWRQ1 Buffer Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element 3-State
Specifications of SN74AHC541QPWRQ1
| TYPE | DESCRIPTION |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Logic | |
| Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers | |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100, 74AHC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Cut Tape (CT) | |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Input Type | - |
| Output Type | 3-State |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Base Product Number | 74AHC541 |
Features of SN74AHC541QPWRQ1
• Qualified for automotive applications
• Operating range of 2 V to 5.5 V V CC
• Latch-Up performance exceeds 250 mA per JESD 17
Applications of SN74AHC541QPWRQ1
• Enable or Disable a Digital Signal
• Eliminate Slow or Noisy Input Signals
• Hold a Signal During Controller Reset
• Debounce a Switch
Environmental & Export Classifications of SN74AHC541QPWRQ1
| ATTRIBUTE | DESCRIPTION |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8542.39.0001 |

|
|
SN74AHC541QPWRQ1 Buffer Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element 3-State Images |