| Sign In | Join Free | My futurenowinc.com |
|
Brand Name : original
Model Number : TRS3232EIDBR
Certification : original
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : negotiation
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 100,000
Delivery Time : 1-3working days
Packaging Details : carton box
Protocol : RS232
Number of Drivers/Receivers : 2/2
Duplex : Full
Receiver Hysteresis : 300 mV
Data Rate : 250kbps
Voltage - Supply : 3V ~ 5.5V
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Package / Case : 16-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
TRS3232EIDBR Electronic IC Chips 2/2 Transceiver Full RS232 16-SSOP
Specifications of TRS3232EIDBR
| TYPE | DESCRIPTION |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Interface | |
| Drivers, Receivers, Transceivers | |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Cut Tape (CT) | |
| Type | Transceiver |
| Protocol | RS232 |
| Number of Drivers/Receivers | 2/2 |
| Duplex | Full |
| Receiver Hysteresis | 300 mV |
| Data Rate | 250kbps |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SSOP |
| Base Product Number | TRS3232 |
Features of TRS3232EIDBR
• ESD protection for RS-232 bus pins
– ±15 kV (HBM)
– ±8 kV (IEC61000-4-2, Contact discharge)
– ±15 kV (IEC61000-4-2, Air-gap discharge)
• Meets or exceeds the requirements of TIA/EIA-232-F and ITU V.28 standards
• Operates with 3-V to 5.5-V VCC supply
– Interoperable with RS-232 down to 2.7-V VCC
• Operates up to 250 kbps
• Two drivers and two receivers
• Low supply current: 300 μA (typical)
• External capacitors: 4 × 0.1 μF
• Accepts 5-V logic input with 3.3-V supply
• Available in near chip-scale package (QFN-16, 3mm x 3 mm), 85% smaller than SOIC-16
• Pin compatible to alternative high-speed devices(1 Mbps)
– SN65C3232E (–40°C to +85°C)
– SN75C3232E (0°C to 70°C)
Application of TRS3232EIDBR
• Industrial PCs
• Wired networking
• Data center and enterprise computing
• Battery-powered systems
• Notebooks
• Palmtop PCs
• Hand-held equipment

|
|
TRS3232EIDBR Electronic IC Chips 2/2 Transceiver Full RS232 16-SSOP Images |