| Sign In | Join Free | My futurenowinc.com |
|
Brand Name : original
Model Number : TPS40060PWPR
Certification : original
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : negotiation
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 100,000
Delivery Time : 1-3working days
Packaging Details : carton box
Output Type : Transistor Driver
Function : Step-Down
Output Configuration : Positive
Number of Outputs : 1
Output Phases : 1
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 10V ~ 55V
Frequency - Switching : Up to 1MHz
Duty Cycle (Max) : 98%
TPS40060PWPR Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-HTSSOP
Specifications of TPS40060PWPR
| TYPE | DESCRIPTION |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Power Management (PMIC) | |
| DC DC Switching Controllers | |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Cut Tape (CT) | |
| Output Type | Transistor Driver |
| Function | Step-Down |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Phases | 1 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 10V ~ 55V |
| Frequency - Switching | Up to 1MHz |
| Duty Cycle (Max) | 98% |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Clock Sync | Yes |
| Serial Interfaces | - |
| Control Features | Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-HTSSOP |
| Base Product Number | TPS40060 |
Features of TPS40060PWPR
* Operating input Voltage 10 V to 55 V
* Input Voltage Feed-Forward Compensation
* < 1% Internal 0.7-V Reference
* Programmable Fixed-Frequency, Up to 1-MHzVoltage Mode Controller
* Internal Gate Drive Outputs for High-Side P.Channel and Synchronous N-ChannelMOSFETs
* 16-Pin PowerPADM Package (0jc = 2CW)
* Thermal Shutdown
* Externally Synchronizable
* Programmable High-Side Sense Short CircuitProtection
* Programmable Closed-Loop Soft-Start
* TPS40060 Source Only/TPS40061 Source/Sink
Application of TPS40060PWPR
* Networking Equipment
* Telecom Equipment
* Base Stations
* Servers

|
|
TPS40060PWPR Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-HTSSOP Images |