| Sign In | Join Free | My futurenowinc.com |
|
Brand Name : original
Model Number : LMC555CMX
Certification : original
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : negotiation
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 100,000
Delivery Time : 1-3working days
Packaging Details : carton box
Type : 555 Type, Timer/Oscillator (Single)
Frequency : 3MHz
Supplier Device Package : 8-VSSOP
Count : -
Current - Supply : 150 µA
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Supply : 1.5V ~ 15V
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
LMC555CMX 555 Type, Timer/Oscillator (Single) Electronic IC Chips 3MHz 8-SOIC
Specifications of LM555CMX
| TYPE | DESCRIPTION |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Clock/Timing | |
| Programmable Timers and Oscillators | |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Cut Tape (CT) | |
| Type | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) |
| Count | - |
| Frequency | 3MHz |
| Voltage - Supply | 1.5V ~ 15V |
| Current - Supply | 150 µA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Base Product Number | LMC555 |
Features of LM555CMX
• Industry's Fastest Astable Frequency of 3 MHz
• Available in Industry's Smallest 8-Bump DSBGA Package (1.43mm × 1.41mm)
• Less Than 1 mW Typical Power Dissipation at 5 V Supply
• 1.5 V Supply Operating Voltage Ensured
• Output Fully Compatible With TTL and CMOS Logic at 5 V Supply
• Tested to −10 mA, 50 mA Output Current Levels
• Reduced Supply Current Spikes During Output Transitions
• Extremely Low Reset, Trigger, and Threshold Currents
• Excellent Temperature Stability
• Pin-for-Pin Compatible With 555 Series of Timers
Applications of LM555CMX
• Precision Timing
• Pulse Generation
• Sequential Timing
• Time Delay Generation
• Pulse Width Modulation
• Pulse Position Modulation
• Linear Ramp Generators
Environmental & Export Classifications of LM555CMX
| ATTRIBUTE | DESCRIPTION |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8542.39.0001 |

|
|
LMC555CMX 555 Type, Timer/Oscillator (Single) Electronic IC Chips 3MHz 8-SOIC Images |