| Sign In | Join Free | My futurenowinc.com |
|
Brand Name : original
Model Number : TMP112AIDRLR
Certification : original
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : negotiation
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 100,000
Delivery Time : 1-3working days
Packaging Details : carton box
Sensing Temperature - Local : -40°C ~ 125°C
Sensing Temperature - Remote : -
Output Type : I²C/SMBus
Voltage - Supply : 1.4V ~ 3.6V
Resolution : 12 b
Features : One-Shot, Output Switch, Shutdown Mode
Accuracy - Highest (Lowest) : ±0.5°C (±1°C)
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
TMP112AIDRLR Temperature Sensor Digital, Local -40°C ~ 125°C 12 b SOT-5X3
Specifications of TMP112AIDRLR
| TYPE | DESCRIPTION |
| Category | Sensors, Transducers |
| Temperature Sensors | |
| Analog and Digital Output | |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Cut Tape (CT) | |
| Sensing Temperature - Local | -40°C ~ 125°C |
| Sensing Temperature - Remote | - |
| Output Type | I²C/SMBus |
| Voltage - Supply | 1.4V ~ 3.6V |
| Resolution | 12 b |
| Features | One-Shot, Output Switch, Shutdown Mode |
| Accuracy - Highest (Lowest) | ±0.5°C (±1°C) |
| Test Condition | -20°C ~ 65°C (-40°C ~ 125°C) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-563, SOT-666 |
| Supplier Device Package | SOT-5X3 |
| Base Product Number | TMP112 |
Features of TMP112AIDRLR
• TMP112A Accuracy Without Calibration :
– 0.5°C (Maximum) From 0°C to +65°C (3.3 V)
– 1.0°C (Maximum) From –40°C to +125°C
• TMP112B Accuracy Without Calibration :
– 0.5°C (Maximum) From 0°C to +65°C (1.8 V)
– 1.0°C (Maximum) From –40°C to +125°C
• TMP112N Accuracy Without Calibration:
– 1.0°C (Maximum) From –40°C to +125°C
• SOT563 Package (1.6 mm × 1.6 mm)
• Low Quiescent Current:
– 10-μA Active (Maximum), 1-μA Shutdown (Maximum)
• Supply Range: 1.4 V to 3.6 V
• Resolution: 12 Bits
• Digital Output: SMBus™, Two-Wire, and I2C Interface Compatibility
• NIST Traceable
Applications of TMP112AIDRLR
• Portable and Battery-Powered Applications
• Power-Supply Temperature Monitoring
• Computer Peripheral Thermal Protection
• Notebook Computers
• Battery Management
• Office Machines
• Thermostat Controls
• Electromechanical Device Temperatures
• General Temperature Measurements:
– Industrial Controls
– Test Equipment
– Medical Instrumentation
Environmental & Export Classifications of TMP112AIDRLR
| ATTRIBUTE | DESCRIPTION |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8542.39.0001 |

|
|
TMP112AIDRLR Temperature Sensor Digital, Local -40°C ~ 125°C 12 b SOT-5X3 Images |