ACS758LCB-100U Current Sensor IC 100A 1 Channel Hall Effect Open Loop Unidirectional 5-CB
SZ ADE Electronics Co., Ltd
Contact Now
Brand Name : original
Model Number : ACS758LCB-100U
Certification : original
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : negotiation
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 100,000
Delivery Time : 1-3working days
Packaging Details : carton box
For Measuring : DC
Sensor Type : Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing : 100A
Number of Channels : 1
Output : Ratiometric, Voltage
Sensitivity : 40mV/A
Frequency : DC ~ 120kHz
Linearity : ±1.25%
Contact Now
ACS758LCB-100U Current Sensor 100A 1 Channel Hall Effect Open Loop Unidirectional 5-CB
Specifications of ACS758LCB-100U
TYPE DESCRIPTION
Category Sensors, Transducers
Current Sensors
Mfr Allegro MicroSystems
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tube
For Measuring DC
Current - Sensing 100A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity 40mV/A
Frequency DC ~ 120kHz
Linearity ±1.25%
Accuracy ±2.4%
Voltage - Supply 3V ~ 5.5V
Response Time 4µs
Current - Supply (Max) 13.5mA
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Polarization Unidirectional
Mounting Type Through Hole
Package / Case 5-CB Formed Leads, PFF
Supplier Device Package 5-CB Module
Base Product Number ACS758
• Industry-leading noise performance through proprietary amplifier and filter design techniques
and prevents offset drift in high-side, high-voltage applications
• Total output error improvement through gain and offset trim over temperature
• Small package size, with easy mounting capability
• Monolithic Hall IC for high reliability
• Ultralow power loss:100 µΩ internal conductor resistance
• Galvanic isolation allows use in economical, high-side current sensing in high-voltage systems
• AEC-Q100 qualified
Introduction of ACS758LCB-100U
Environmental & Export Classifications of ACS758LCB-100U
ATTRIBUTE DESCRIPTION
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Product Tags:
ACS758LCB-100U
ACS758LCB-100U Current Sensor IC
Wholesale ACS758LCB-100U Current Sensor IC 100A 1 Channel Hall Effect Open Loop Unidirectional 5-CB from china suppliers
ACS758LCB-100U Current Sensor IC 100A 1 Channel Hall Effect Open Loop Unidirectional 5-CB Images