| Sign In | Join Free | My futurenowinc.com |
|
Brand Name : original
Model Number : SN74AVCH4T245PWR
Certification : original
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : negotiation
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 1000
Delivery Time : 3-5ddays
Packaging Details : carton box
Series : 74AVCH
Logic Type : Translation Transceiver
Number of Elements : 2
Number of Bits per Element : 4
Output Type : 3-State
Current - Output High, Low : 12mA, 12mA
Voltage - Supply : 1.2V ~ 3.6V
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
SN74AVCH4T245PWR Electronic IC Chips With 2 Element 2 Bit per Element 3-State
IC TRANSLATION TXRX 3.6V 16TSSOP
Specifications of SN74AVCH4T245PWR
| TYPE | DESCRIPTION |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers | |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AVCH |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Logic Type | Translation Transceiver |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Input Type | - |
| Output Type | 3-State |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Voltage - Supply | 1.2V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Base Product Number | 74AVCH4T245 |
Features of SN74AVCH4T245PWR
* Control Inputs ViH/ViL Levels are Referenced toVccA Voltage
* Fully Configurable Dual-Rail Design Allows EachPort to Operate Over the Full 1.2V to 3.6V Power-Supply Range
* I/Os Are 4.6V Tolerant
* loff Supports Partial Power-Down-Mode Operation
* Bus Hold on Data lnputs Eliminates the Need forExternal pull-up/pull-down Resistors
* Max Data Rates
- 380 Mbps (1.8 V to 3.3 V Translation)
- 200 Mbps (<1.8 V to 3.3 V Translation)
- 200 Mbps (Translate to 2.5 V or 1.8 V)
- 150 Mbps (Translate to 1.5 V)
- 100 Mbps (Translate to 1.2 V)
* Latch-Up Performance Exceeds 100 mA PerJESD 78, Class ll
* ESD Protection Exceeds JESD
- 228000 V Human Body Model (A114-A)
- 200 V Machine Model (A115-A)
- 1000 V Charged-Device Model (C101)
Applications of SN74AVCH4T245PWR
* Personal Electronics
* Industrial
* Enterprise
* Telecom
Environmental & Export Classifications of SN74AVCH4T245PWR
| ATTRIBUTE | DESCRIPTION |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8542.39.0001 |

|
|
SN74AVCH4T245PWR Electronic IC Chips With 2 Element 2 Bit per Element 3-State Images |