16mOhm Power Switch IC Surface Mount IC TPS2HB16BQPWPRQ1
SZ ADE Electronics Co., Ltd
Contact Now
Brand Name : original
Model Number : TPS2HB16BQPWPRQ1
Certification : original
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : negotiation
Payment Terms : T/T, L/C
Supply Ability : 100,000
Delivery Time : 1-3working days
Packaging Details : carton box
Ratio - Input:Output : 0.042361111
Output Configuration : High Side
Output Type : N-Channel
Interface : On/Off
Voltage - Load : 3V ~ 28V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : Not Required
Current - Output (Max) : 60A
Rds On (Typ) : 16mOhm
Contact Now
TPS2HB16BQPWPRQ1 Dip Ic Sockets Hydra 16 Mohm Otp B 296-TPS2HB16BQPWPRQ1TR-ND
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 60A 16-HTSSOP
Specifications of TPS2HB16BQPWPRQ1
TYPE DESCRIPTION
Category Integrated Circuits (ICs)
Power Management (PMIC)
Power Distribution Switches, Load Drivers
Mfr Texas Instruments
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Product Status Active
Switch Type General Purpose
Number of Outputs 2
Output Configuration High Side
Output Type N-Channel
Interface On/Off
Voltage - Load 3V ~ 28V
Current - Output (Max) 60A
Rds On (Typ) 16mOhm
Input Type -
Features -
Fault Protection Current Limiting (Adjustable), Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 16-HTSSOP
Package / Case 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Base Product Number TPS2HB16
Features of TPS2HB16BQPWPRQ1
• Qualified for automotive applications
• AEC-Q100 qualified with the following results:
– Device temperature grade 1: TA –40°C to 125°C ambient operating temperature range
– Device HBM ESD classification level 2
– Device CDM ESD classification level C4B
– Withstands 40-V load dump
• Improve system level reliability through adjustable current limiting
– Current limit adjustable from 4.1 A to 48.5 A and internally fixed at 60 A
• Robust integrated output protection:
– Integrated thermal protection
– Protection against short to ground/battery
– Protection against reverse battery events including automatic switch on with reverse voltage
– Automatic shut off if loss of battery/ground occurs
– Integrated output clamp to demagnetize inductive loads
– Configurable fault handling
• Analog sense output can be configured to accurately measure:
– Load current – Device temperature
• Provides fault indication through SNS pin
– Detection of open load and short-to-battery
Applications of TPS2HB16BQPWPRQ1
• Automotive display module
• ADAS modules
• Seat comfort module
• Transmission control unit
• HVAC control module
• Body control modules
• LED lighting
• 2x27W Bulbs
Environmental & Export Classifications of TPS2HB16BQPWPRQ1
ATTRIBUTE DESCRIPTION
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Affected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Product Tags:
16mOhm Power Switch IC
16mOhm Surface Mount IC
TPS2HB16BQPWPRQ1
Wholesale 16mOhm Power Switch IC Surface Mount IC TPS2HB16BQPWPRQ1 from china suppliers
16mOhm Power Switch IC Surface Mount IC TPS2HB16BQPWPRQ1 Images