| Sign In | Join Free | My futurenowinc.com |
|
Brand Name : original
Model Number : OPA340UA/2K5
Certification : original
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : negotiation
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 100,000
Delivery Time : 1-3working days
Packaging Details : carton box
Number of Circuits : 1
Output Type : Rail-to-Rail
Slew Rate : 6V/µs
Gain Bandwidth Product : 5.5 MHz
Current - Input Bias : 0.2 pA
Voltage - Input Offset : 150 µV
Current - Supply : 750µA
Current - Output / Channel : 50 mA
OPA340UA/2K5 Wireless RF Module IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC
General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC
Specifications of OPA340UA/2K5
| TYPE | DESCRIPTION |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Linear | |
| Amplifiers | |
| Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps | |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | MicroAmplifier™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Cut Tape (CT) | |
| Product Status | Active |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Number of Circuits | 1 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Slew Rate | 6V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 5.5 MHz |
| Current - Input Bias | 0.2 pA |
| Voltage - Input Offset | 150 µV |
| Current - Supply | 750µA |
| Current - Output / Channel | 50 mA |
| Voltage - Supply Span (Min) | 2.5 V |
| Voltage - Supply Span (Max) | 5.5 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 80°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Base Product Number | OPA340 |
Features of OPA340UA/2K5
• Rail-to-Rail Input
• Rail-to-Rail Output (Within 1 mV)
• MicroSize Packages
• Wide Bandwidth: 5.5 MHz
• High Slew Rate: 6 V/μs
• Low THD + Noise: 0.0007% (f = 1 kHz)
• Low Quiescent Current: 750 μA/Channel
• Single, Dual, and Quad Version
Applications of OPA340UA/2K5
• Driving A/D Converters
• PCMCIA Cards
• Data Acquisition
• Process Control
• Audio Processing
• Communications
• Active Filters
• Test Equipment
Environmental & Export Classifications of OPA340UA/2K5
| ATTRIBUTE | DESCRIPTION |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| ECCN | EAR99 |

|
|
OPA340UA/2K5 Wireless RF Module IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC Images |