OPA340UA/2K5 Wireless RF Module IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC
SZ ADE Electronics Co., Ltd
Contact Now
Brand Name : original
Model Number : OPA340UA/2K5
Certification : original
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : negotiation
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 100,000
Delivery Time : 1-3working days
Packaging Details : carton box
Number of Circuits : 1
Output Type : Rail-to-Rail
Slew Rate : 6V/µs
Gain Bandwidth Product : 5.5 MHz
Current - Input Bias : 0.2 pA
Voltage - Input Offset : 150 µV
Current - Supply : 750µA
Current - Output / Channel : 50 mA
Contact Now
General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC
Specifications of OPA340UA/2K5
TYPE DESCRIPTION
Category Integrated Circuits (ICs)
Linear
Amplifiers
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Mfr Texas Instruments
Series MicroAmplifier™
Package Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Product Status Active
Amplifier Type General Purpose
Number of Circuits 1
Output Type Rail-to-Rail
Slew Rate 6V/µs
Gain Bandwidth Product 5.5 MHz
Current - Input Bias 0.2 pA
Voltage - Input Offset 150 µV
Current - Supply 750µA
Voltage - Supply Span (Min) 2.5 V
Voltage - Supply Span (Max) 5.5 V
Operating Temperature -40°C ~ 80°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number OPA340
Features of
OPA340UA/2K5
• Rail-to-Rail Input
• Rail-to-Rail Output (Within 1 mV)
• MicroSize Packages
• Wide Bandwidth: 5.5 MHz
• High Slew Rate: 6 V/μs
• Low THD + Noise: 0.0007% (f = 1 kHz)