| Sign In | Join Free | My futurenowinc.com |
|
Brand Name : original
Model Number : DAC7568ICPW
Certification : original
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : negotiation
Payment Terms : T/T, L/C
Supply Ability : 100,000
Delivery Time : 1-3working days
Packaging Details : carton box
Package : Tube
Product Status : Active
Digi-Key Programmable : Not Verified
Number of Bits : 12
Number of D/A Converters : 8
Settling Time : 10µs
Output Type : Voltage - Buffered
Differential Output : No
12 Bit Digital to Analog Converter 8 16-TSSOP
Specifications of DAC7568ICPW
| TYPE | DESCRIPTION |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Data Acquisition | |
| Digital to Analog Converters (DAC) | |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | Active |
| Digi-Key Programmable | Not Verified |
| Number of Bits | 12 |
| Number of D/A Converters | 8 |
| Settling Time | 10µs |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Differential Output | No |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Reference Type | External, Internal |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| INL/DNL (LSB) | ±0.3, ±0.05 |
| Architecture | String DAC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Base Product Number | DAC7568 |
Features of DAC7568ICPW
Applications of DAC7568ICPW
Environmental & Export Classifications of DAC7568ICPW
| ATTRIBUTE | DESCRIPTION |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8542.39.0001 |

|
|
DAC7568ICPW Wireless Rf Module Ic Dac 12bit V-Out 16tssop Images |