| Sign In | Join Free | My futurenowinc.com |
|
Brand Name : original
Model Number : INA240A2EDRQ1
Certification : original
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : negotiation
Payment Terms : T/T, L/C
Supply Ability : 100,000
Delivery Time : 1-3working days
Packaging Details : carton box
Current - Supply : 1.8mA
Voltage - Supply Span (Min) : 2.7 V
Voltage - Supply Span (Max) : 5.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TA)
Mounting Type : Surface Mount
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package : 8-SOIC
Base Product Number : INA240
Current Sense Amplifier 1 Circuit 8-SOIC
Specifications of INA240A2EDRQ1
| TYPE | DESCRIPTION |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Linear | |
| Amplifiers | |
| Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps | |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100, Zero-Drift |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Cut Tape (CT) | |
| Digi-Reel® | |
| Product Status | Active |
| Amplifier Type | Current Sense |
| Number of Circuits | 1 |
| Output Type | - |
| Slew Rate | 2V/µs |
| -3db Bandwidth | 400 kHz |
| Current - Input Bias | 90 µA |
| Voltage - Input Offset | 5 µV |
| Current - Supply | 1.8mA |
| Voltage - Supply Span (Min) | 2.7 V |
| Voltage - Supply Span (Max) | 5.5 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Base Product Number | INA240 |
Features of INA240A2EDRQ1
Applications of INA240A2EDRQ1
Environmental & Export Classifications of INA240A2EDRQ1.
| ATTRIBUTE | DESCRIPTION |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8542.33.0001 |

|
|
INA240A2EDRQ1 WIRELESS RF MODULE IC CURRENT SENSE 1 CIRCUIT 8SOIC Images |