| Sign In | Join Free | My futurenowinc.com |
|
Brand Name : original
Model Number : INA163UAE4
Certification : original
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : negotiation
Payment Terms : T/T, L/C
Supply Ability : 100,000
Delivery Time : 1-3working days
Packaging Details : carton box
Current - Output / Channel : 60 mA
Voltage - Supply Span (Min) : 9 V
Voltage - Supply Span (Max) : 36 V
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Mounting Type : Surface Mount
Package / Case : 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package : 14-SOIC
Base Product Number : INA163
Instrumentation Amplifier 1 Circuit 14-SOIC
Specifications of INA163UAE4
| TYPE | DESCRIPTION |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Linear | |
| Amplifiers | |
| Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps | |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Amplifier Type | Instrumentation |
| Number of Circuits | 1 |
| Output Type | - |
| Slew Rate | 15V/µs |
| -3db Bandwidth | 800 kHz |
| Current - Input Bias | 2 µA |
| Voltage - Input Offset | 50 µV |
| Current - Supply | 10mA |
| Current - Output / Channel | 60 mA |
| Voltage - Supply Span (Min) | 9 V |
| Voltage - Supply Span (Max) | 36 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Base Product Number | INA163 |
Features of INA163UAE4
Applications of INA163UAE4
Environmental & Export Classifications of INA163UAE4.
| ATTRIBUTE | DESCRIPTION |
|---|---|
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8542.33.0001 |

|
|
Ina163uae4 Wireless Rf Module Ic Inst Amp 1 Circuit 14soic Images |