| Sign In | Join Free | My futurenowinc.com |
|
Brand Name : original
Model Number : CS4360-DZZR
Certification : original
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : negotiation
Payment Terms : T/T, L/C
Supply Ability : 100,000
Delivery Time : 1-3working days
Packaging Details : carton box
Product Status : Tape & Reel (TR)
Type : DAC, Audio
Number of Channels : 6
Differential - Input:Output : 24 b
Input : 200k
Output : I²S
Frequency - Max : Analog and Digital
DAC, Audio 24 b 200k I²S 28-TSSOP
Specifications of CS4360-DZZR
| TYPE | DESCRIPTION |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Data Acquisition | |
| ADCs/DACs - Special Purpose | |
| Mfr | Cirrus Logic Inc. |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Type | DAC, Audio |
| Number of Channels | 6 |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Sampling Rate (Per Second) | 200k |
| Data Interface | I²S |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Voltage - Supply | 2.25V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP |
| Base Product Number | CS4360 |
Features of CS4360-DZZR
●24-bit Conversion
●102 dB Dynamic Range
●-91 dB THD+N
●Low Clock Jitter Sensitivity
●Digital Volume Control with Soft Ramp -119 dB Attenuation -1-dB Step Size-Zero Crossing Click-Free Transitions
●ATAPI Mixing
●Logic Levels Between 5.0 V and 1.8 V
●+3.3 V or +5 V Analog Power Supply
● 116 mW with 3.3 V Supply
●Popguard Technology⑧for Control of Clicks and Pops
Applications of CS4360-DZZR
Environmental & Export Classifications of CS4360-DZZR
| ATTRIBUTE | DESCRIPTION |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8542.39.0001 |

|
|
CS4360-DZZR Wireless RF Module Dac/Audio 24bit 200k 28tssop Images |