| Sign In | Join Free | My futurenowinc.com |
|
Brand Name : original
Model Number : LM158FKB
Certification : original
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : negotiation
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 100,000
Delivery Time : 1-3working days
Packaging Details : carton box
Number of Circuits : 2
Slew Rate : 0.3V/µs
Gain Bandwidth Product : 700 kHz
Current - Input Bias : 20 nA
Voltage - Input Offset : 3 mV
Current - Supply : 500µA (x2 Channels)
Current - Output / Channel : 40 mA
Voltage - Supply Span (Min) : 3 V
LM158FKB General Purpose Amplifier 2 Circuit 20-LCCC (8.89x8.89)
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 20LCCC
Specifications of LM158FKB
| TYPE | DESCRIPTION |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Linear | |
| Amplifiers | |
| Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps | |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Bulk |
| Product Status | Active |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Number of Circuits | 2 |
| Output Type | - |
| Slew Rate | 0.3V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 700 kHz |
| Current - Input Bias | 20 nA |
| Voltage - Input Offset | 3 mV |
| Current - Supply | 500µA (x2 Channels) |
| Current - Output / Channel | 40 mA |
| Voltage - Supply Span (Min) | 3 V |
| Voltage - Supply Span (Max) | 36 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-CLCC |
| Supplier Device Package | 20-LCCC (8.89x8.89) |
Features of LM158FKB
• Wide supply range of 3 V to 36 V (B version)
• Quiescent current: 300 μA per amplifier (Bversion, typical)
• Unity-gain bandwidth of 1.2 MHz (B version)
• Common-mode input voltage range includes
ground, enabling direct sensing near ground
• Low input offset voltage of 3 mV at 25°C (A and B versions, maximum)
• Internal RF and EMI filter (B version)
• On products compliant to MIL-PRF-38535, all parameters are tested unless otherwise noted. On
all other products, production processing does not necessarily include testing of all parameters.
Applications of LM158FKB
• Merchant network and server power supply units
• Multi-function printers
• Power supplies and mobile chargers
• Motor control: AC induction, brushed DC, brushless DC, high-voltage, low-voltage, permanent magnet, and stepper motor
• Desktop PC and motherboard
• Indoor and outdoor air conditioners
• Washers, dryers, and refrigerators
• AC inverters, string inverters, central inverters,and voltage frequency drives
• Uninterruptible power supplies
• Programmable logic controllers
• Electronic point-of-sale systems
Environmental & Export Classifications of LM158FKB
| ATTRIBUTE | DESCRIPTION |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8542.33.0001 |

|
|
LM158FKB General Purpose Amplifier OPAMP GP 2 Circuit 20LCCC Images |